Wie zich met de audiotour laat rondleiden door de BroekerVeiling in Broek op Langedijk kon al langer voor andere talen kiezen. Engels, Duits - vanzelfsprekend. Maar de taal van die tuinders zélf, toch de mensen waar het in dit museum om draait, die was lange tijd verrassend afwezig. Tot deze zomer.
"Nee, ik spreek zelf geen Westfries", reageert Wouter van Assendelft als Streekstad Centraal hem belt over de nieuwe audiotour. "Maar het is hier in het museum wel een wens die we al lang hadden, om iets met dat Westfries te doen."
De audiotour die het verhaal vertelt van tuinder Arie leidt langs zo'n dertig punten in Museum BroekerVeiling. Met bij elk van die punten een kort, persoonlijk verhaal dat de bezoekers terugbrengt bij het rijke verleden van deze streek. (tekst gaat door onder de foto)
Voor Museum BroekerVeiling zijn vrijwilligers belangrijk, maar ook de moderne techniek van een audiotour verrijkt de ervaring voor bezoekers. (foto: Streekstad Centraal)"Dat het een ik-verhaal is, dat maakte het wel makkelijker om het te vertalen in een streektaal", zegt Ina Slot van het Westfries Genootschap. Wie wat van het Westfriese dialect weet, zal haar naam ongetwijfeld kennen: ze heeft flink wat Westfriese schrijverij op haar naam staan. Het was dan ook niet zo'n verrassing dat zij voor deze vertaling gevraagd werd.
"En ik ben geboren in Sint Maarten", vertelt ze. Niet ál te ver uit de richting en dat maakt ook uit, want het ene Westfries is het 'are' niet. In pakweg Wervershoof klinkt het toch behoorlijk anders dan hier in Langedijk. "Het is ingesproken door Klaasjan Bak, daar ben ik blij mee. Klaasjan heeft er precies de stem voor. En hij komt uit Broek op Langedijk."
Bezoekers horen het verhaal van de tuinder dus écht zoals iemand het verteld zou hebben in een tijd dat het Rijk der Duizend Eilanden nog was zoals het was, en het dialect de gewone omgangstaal in en om de veiling. (tekst gaat door onder de foto)
Het museum bewaart de Langedijker historie in een omgeving die toch flink veranderd is. (foto: Streekstad Centraal)"Het is gelukkig geen Chinees, het is goed te begrijpen", lacht Van Assendelft. "We hebben het natuurlijk wel even teruggeluisterd. Het verhaal klopt. Dit is voor bezoekers heel leerzaam."
Van Assendelft verwacht ook wel dat bezoekers die zelf geen Westfries spreken, toch wel kiezen voor deze audiotour, omdat het zo karakteristiek is. "Maar het is nog maar net live, dus cijfers hebben we nog niet. We gaan het meemaken!"
Voor Ina Slot en de andere mensen van het Westfries Genootschap was dit in ieder geval een mooi project, dat naar meer smaakt. Voorlopig is Museum BroekerVeiling wel behoorlijk uniek, schat ze in. "Maar dit is toch een prachtige manier om het Westfries te laten horen? Ik zei meteen ja." Ook al was het dan wel een 'pittig werrekie', in haar woorden.
"Dit past ook heel goed bij de BroekerVeiling. Daar hoort dat Westfries echt thuis. In het Zuiderzeemuseum heb je natuurlijk een veel breder verhaal, met andere regio's langs de oude Zuiderzee. Maar hier, in Broek op Langedijk, zit je écht midden in het Westfries. Dat kun je nu horen." (hoofdfoto: Tara Blommaart)
