Reclame

Het jubileum van vijftig jaar lijkt niet meer te worden gehaald. Sterker nog: als het aan Staatsbosbeheer ligt, is het aan het einde van dit jaar over en uit met Buitencentrum Schoorlse Duinen. De natuurbeheerder ziet zich genoodzaakt met bezoekerscentra te stoppen. Tegelijk zou het voor Schoorl een aderlating zijn.

Voor Joost Botman van Duindorp Schoorl is het een bericht dat hij toch liever níét had gekregen: de mogelijke sluiting van Buitencentrum Schoorlse Duinen. "Dit is een ramp voor het dorp", reageert hij.

Het bezoekerscentrum is een grote trekker. Fietsers en wandelaars die onderweg zijn in het uitgestrekte duingebied stemmen hun route erop af, pikken het Buitencentrum toch even mee. En na een bezoekje aan dit centrum gaan ze vaak ook het dorp nog in. Dat is goed voor winkels en horeca, ziet Botman. (tekst gaat door onder de foto)

Het bezoekerscentrum grenst aan de hoogste duinen van Nederland. (foto: Staatsbosbeheer)


Afgelopen week werd in het bezoekerscentrum nog het nieuwe coalitieakkoord van de gemeente Bergen gepresenteerd. Er zijn vergaderruimtes, er is horeca. Verder kunnen mensen er een souvenir kopen. Er vinden allerhande activiteiten plaats. Er is dus veel - maar dat levert maar weinig op. Het centrum is een kostenpost en daarvan heeft Staatsbeheer er al genoeg.

"Zolang de kosten die we maken voor natuurbeheer hoger liggen dan de subsidie die we ervoor ontvangen, ligt onze prioriteit bij het zo optimaal mogelijk beheren van die natuurgebieden", zegt de woordvoerder van Staatsbosbeheer tegen NH, mediapartner van Streekstad Centraal.

Een nuchtere financiële keuze dus, maar wel één die een gat achterlaat. "We kijken naar andere mogelijkheden om de activiteiten voort te zetten, dicht bij het gebied en meer geïntegreerd in het dagelijks werk, ondersteund door digitale informatievoorziening", blikt Staatsbosbeheer vooruit op een toekomst zónder Buitencentrum. (tekst gaat door onder de foto)

Oudere bezoekers herinneren zich nog wel de naam 'Het Zandspoor'. (foto: archief Streekstad Centraal)


Het Schoorlse bezoekerscentrum is bijzonder voor Staatsbosbeheer: het geldt als het bestbezochte bezoekerscentrum van Nederland. Dat onderstreept hoezeer het gemist zal worden als het in januari 2027 gesloten is. Financiering vanuit het rijk viel in 2014 al weg en nu lijkt het dus bekeken - na 46 jaar.

Toch zou het zomaar nog eens anders kunnen lopen. "Misschien moeten wij het maar zélf doen, als Duindorp Schoorl", overweegt Botman. Als ondernemer is hij duidelijk niet van het opgeven.

Maar de beslissing van Staatsbosbeheer staat ook nog niet helemaal vast. Het voorstel moet eerst langs de ondernemingsraad, die daar uiterlijk 1 oktober advies over uitbrengt. En misschien brengt het nieuws, dat sluiting onafwendbaar is, toch ook nog iets in Den Haag op gang. Want uiteindelijk gaat het om geld dat van het rijk moet komen, zoveel is duidelijk.
Pin It
Reclame

Agenda